Mimo, że jest dopiero styczeń mój Mąż już postanowił ubiegać się o tytuł zięcia roku. Co prawda formalnie jest jedynym jakiego posiada moja Mama, no ale starać się zawsze trzeba. Zakasał więc rękawy i w ten oto sposób powstała wymarzona mała komoda tudzież szafka RTV. Mama oszalała ze szczęścia, a dla Was przy okazji niosę instruktaż krok po kroku, jakbyście sobie, tudzież Teściowej, też chcieli taką sprawić:)
Muszę przyznać, że z bólem serca przekazywałam ten mebel dalej. Mnie samą coraz bardziej zadziwia pomysłowość i talent mojej Drugiej Połowy. Te Jego meble mają duszę i to w nich kocham najbardziej. Nie mamy żadnych specjalistycznych maszyn, narzędzi wszystko to praca dwóch silnych rąk. Jest dbałość o detale, jest nasze ukochane drewno, biel, wszystko to co lubię najbardziej. Komoda posiada cztery szuflady i dwie półki. Śmiało zmieszczą się na nich jakieś niewielkie urządzania RTV, ponieważ docelowo stanęła w domu mojej Mamy pod telewizorem. Musicie uwierzyć mi na słowo, ze wpasowała się tam świetnie. Ja zaś zzieleniałam z zazdrości, więc już niedługo i dla mnie powstanie nowy mebel, ale póki co skupmy się na tym:) Łapcie więc instrukcję i do roboty!
DIY komoda/szafka RTV
Poniżej opis krok po kroku jak samodzielnie wykonać taki mebel. Większość materiałów (oprócz nóg) dostaniecie w zwykłym markecie budowlanym. Tak jak już wcześniej pisałam, nie potrzebujcie również żadnych specjalistycznych narzędzi, wystarczy to, co prawie każdy z nas ma w domu.
Wymiary:
Szerokość 118 cm, wysokość 54,3 cm, głębokość 40 cm.
Składniki:
- płyty MDF na szuflady oraz obudowę szafki:
- boki szafki oraz przegrody pionowe: szerokość 40 cm, wysokość 35 cm, grubość 1,2 cm (4 sztuki)
- górna półka: szerokość 116 cm, głębokość 40 cm, grubość 1,2 cm (1 sztuka)
- wewnętrzne półki pomiędzy szufladami: szerokość 37,2 cm, głębokość 40 cm, grubość 1,2 cm (2 sztuki)
- wewnętrzna półka środkowa: szerokość 36,8 cm, głębokość 40 cm, grubość 1,2 cm
- fronty szuflad: szerokość 37 cm, wysokość 16,8 cm, grubość 1,2 cm (4 sztuki)
- materiał na obudowę szuflad 100 cm x 100 cm o grubości 6 mm (2 sztuki)
- półka świerkowa/sosnowa na blat szerokość 116 cm, głębokość 40 cm, grubość 1,9 cm
- sklejka drewniana na dolną półkę szafki szerokość 116 cm, głębokość 40 cm, grubość 1,2 cm
- nogi ludwik ze stolarni znalezionej w internecie (4 sztuki)
- kantówka drewniana 2 cm x 2 cm ok. 400 cm
- listwy dekoracyjne do wykończenia blatu, szuflad oraz boków szafki:
- ćwierć wałek wypukły do wykończenia blatu ok. 250 cm
- listwa płaska frezowana do szuflad ok. 800 cm
- listwa płaska na boki szafki ok. 400 cm
- gałki meblowe x4
- farba akrylowa biała/kremowa matowa (nasza to najtańsza do drewna z marketu)
- lakier wodny matowy
- bejca Starwax jasny dąb
- kołki meblarskie, wkręty do drewna
- klej do drewna szybkowiążący
- papier ścierny, wyrzynarka, wkrętarka, piła kątowa, zaciski stolarskie
Wykonanie:
Płyty MDF oraz sklejkę najlepiej zamówić w składach drzewnych lub stolarni marketowej, gdzie dostaniemy przycięte na wymiar kawałki. Gdy posiadamy już wszystkie składniki należy zacząć od konstrukcji obudowy szafki. Połącz boki szafki oraz półkę górną i dolną za pomocą kołków meblarskich, kleju i ewentualnie wkrętów (pamiętaj by najpierw nawiercić otwór pod wkręt, tak aby płyty nie rozwarstwiły się). Boki szafki ozdób listwą wykończeniową.
Następnie zaczynamy budowę szuflad. Z dwóch płyt mdf o grubości 6 mm wytnij odpowiednie odcinki:
- spód szuflady 36,5 cm x 38 cm (4 sztuki)
- ścianki boczne 38 cm x 13 cm (8 sztuk)
- ścianki tylne 35,3 x 13 cm (4 sztuki)
Odcinki połącz klejem ze sobą oraz frontem szuflady. Dla wzmocnienia konstrukcji możesz wkleić małe kawałki kantówki 2cm x 2cm w każdym z miejsc gdzie łączą się odcinki. Następnie wykończ front szuflady listwami z frezem dekoracyjnym. W między czasie możesz pomalować obudowę szafki.
Gdy posiadasz już gotowe szuflady przystąp do montażu przegród oraz półek. Włóż dolne szuflady na miejsce tak aby wyznaczyły miejsce montaży przegród. Pamiętaj o zachowaniu 1mm odstępu po lewej i po prawej stronie. Zamocuj przegrody na wkręty od góry i dołu. Kolejnym krokiem jest montaż półek: środkową półkę zamontuj na wysokości 16,9 cm licząc od dolnej półki obudowę (wewnętrzna krawędź!) przy pomocy wkrętów z lewej i prawej strony (czyli wiercimy w przegrodach). By zamontować półki oddzielające szuflady stwórz z dowolnej listewki wsporniki na półkę, jednakże na tyle małe by nie przeszkadzały w swobodnym przesuwie szuflady dolnej. Przyłóż półkę zachowując odstęp 1 mm od górnej krawędzi szuflady. Zaznacz ołówkiem na wewnętrznej stronie boków miejsce gdzie powinna znaleźć się półka i przyklej tam wsporniki. Gdy klej wyschnie, przyklej do nich półkę.
Pomaluj teraz nogi, szuflady oraz półki. Gdy nogi wyschną przyklej je klejem do spodu szafki i przykręć wkrętami do dolnej półki obudowy.
Na koniec wykończ blat listwą ozdobą i pobejcuj go. Blat przyklejamy klejem do górnej półki obudowy i ściskamy zaciskami stolarskimi.
Na koniec należy całość zabezpieczyć lakierem wodnym i przymocować gałki. Jeżeli chcesz możesz również zastosować „blokery” dla szuflad by domykały się do odpowiedniego momentu. Możesz je wykonać np. z kątowników metalowych.
I gotowe!
I co sądzicie? Jak Wam się taka komoda podoba?:) Mam nadzieję, że nasza instrukcja okaże się być przydatna i spróbujecie swoich sił. Jak zwykle do tego gorąco zachęcam, bo jest to spora oszczędność, niesamowita satysfakcja i przede wszystkim pewność, że nikt inny nie ma takiego samego mebla jak Wy! Właśnie to najbardziej kocham w rękodziele… Uściski Kochani moi i powodzenia!
Artykuł DIY komoda/szafka RTV, czyli kolejny samodzielnie zbudowany mebel! pochodzi z serwisu Home on the Hill - blog lifestylowy - wnętrza, inspiracje, kuchnia, DIY.