Quantcast
Channel: Home on the Hill – blog lifestylowy – wnętrza, inspiracje, kuchnia, DIY
Viewing all articles
Browse latest Browse all 389

Jak łączyć ze sobą kolory we wnętrzu? – Poradnik!

$
0
0

główne

Kolory mają w sobie wielką moc. Możemy nimi powiększyć optycznie pomieszczenie, dodać światła, sprawić, że wnętrze będzie wyglądać na wyższe bądź szersze. Odpowiednie zestawienie barw może zadziałać cuda. Wiele osób jednak ma problem z tym jak łączyć je ze sobą, zestawiać, jak dobrać kilka kolorów do jednego pomieszczenia. Dziś więc pokażę Wam kilka prostych zasad, które w tym zdecydowanie mogą pomóc.

Czasami jest tak, że decydujemy się na mocny kolor ścian, a później nie potrafimy dopasować do nich żadnych dodatków. Albo dobieramy dwa-trzy kolory do wnętrza, a później okazuje się, że nie pasują do siebie, „gryzą się” wizualnie.  Próbujemy pomieszczenie rozświetlić, a nadal jest tam ponuro i ciemno, łączymy ze sobą kolory, które wydawało nam się, że będą świetnie się uzupełniać, a w rzeczywistości powodują wizualny chaos.  Jak ustrzec się przed takimi sytuacjami?

Jak łączyć ze sobą kolory we wnętrzu? – Poradnik!

Koło barw

kolo-barw

Wybierając kolory warto sięgnąć po bardzo proste narzędzie jakim jest koło barw. Jest to graficzny wzornik pokazujący jak mieszają się i powstają barwy. Dzięki niemu możemy sprawdzić jakie kolory będą dobrze ze sobą współgrać. Wykorzystują je do swojej pracy makijażystki, dekoratorzy, projektanci. Jest kilka prostych zasad jak z niego korzystać i teraz w kilku słowach Wam o nich opowiem.

Kolory monochromatyczne

To jeden z najczęstszych i najbezpieczniejszych wyborów. Dzięki niemu uzyskamy spójne, harmonijne wnętrze. W tym przypadku decydujemy się na jeden kolor, ale w rożnych odcieniach. Na kole mamy to zaznaczone jako jeden pasek.

 

monochromatyczne

Kolory kontrastujące

W tym przypadku łączymy ze sobą odcienie zimne z ciepłymi. Wybieramy kolory kontrastujące umieszczone naprzeciw siebie na kole barw, czyli na przykład zieleń z czerwienią. Sprawdzi się to w dużych pomieszczeniach, doda pazura. Musimy uważać w mniejszych wnętrzach, gdyż jeśli zastosujemy najbardziej kontrastowe, intensywne barwy, to optycznie zmniejsza  się nam przestrzeń. Dlatego w małych pomieszczeniach lepiej zastosować na ścianach jasne odcienie, a ewentualnie do tego dodać mocny kolor w dodatkach.

kontrastujace

Kolory pokrewne

Możemy też zastosować w pomieszczeniu kolory pokrewne, czyli znajdujące się na kole barw obok siebie, na przykład żółty i pomarańcz, niebieski i fiolet. Takie wnętrza są harmonijne, spójne, kolory przenikają się wzajemnie, ale też dzięki zastosowaniu rożnych barw, pomieszczenie nie jest nudne.

pokrewnetip1


Ekspozycja światła a kolory

Wybierając kolory do naszych wnętrz, musimy zwrócić uwagę na to jaka jest wielkość pokoju, ale również ekspozycja danych pomieszczeń pod względem stron świata i nasłonecznienia. Jeśli w pomieszczeniu jest wiele naturalnego światła, spokojnie możemy sobie pozwolić na intensywne barwy takie jak na przykład fuksja. Tam, gdzie jest ekspozycja północna pomieszczenia mają w sobie naturalną szarość. Ciepłe barwy będą tam przytłumione i mniej wyraziste, a zimne będą podkreślone. Jednak większość osób i tak decyduje się przy tej ekspozycji na to, aby wizualnie pomieszczenie ocieplić i stosuje barwy jasne, monochromatyczne o ciepłych odcieniach. W południowo-zachodnich pomieszczeniach możemy zastosować kolory jasne o chłodniejszym natężeniu. Kolory bardzo intensywne o ciepłej barwie przy zachodnim słońcu mogą stać się zbyt jaskrawe.

brandon-morgan-32883


Biel i kolor

Biel to mój ulubiony kolor ścian we wnętrzu. Dzięki niej wszystkie inne barwy pięknie się wybijają, możemy żonglować dodatkami, tworzyć mocniejsze akcenty kolorystyczne, choćby i na meblach. Biel sprawia, że wnętrze wydaje się czystsze, jaśniejsze, pięknie odbija światło.

Jednakże zapomnijmy o śnieżnobiałej farbie, ponieważ ma w sobie cień niebieskości i w pomieszczeniach z mniejszą ekspozycją światła będzie wyglądać szaro i ponuro. Najlepiej decydować się na lekko złamaną z odrobiną różowego pigmentu.

Mocny akcent kolorystyczny na jednej ze ścian będzie stanowić interesujący element we wnętrzu. Możemy położyć jakaś wzorzystą tapetę, wymalować pasy itd.

living-room-2583032_1280

W pomieszczaniach, gdzie nasza baza jest neutralna, warto dodać jakiś intensywny kolor w dodatkach, meblach, który ożywi całość.

sophia-baboolal-86214


Wybór kolorów

Decydując się na jakiś konkretny odcień farby warto zawsze wyciąć w białej kartce okienko i przyłożyć do niego pasek z wybraną barwą, wtedy łatwiej będzie nam sprawdzić jego intensywność i odcień, w który zmierza. Warto tez sprawdzić jak dany kolor prezentuje się w świetle dziennym, a jak w sztucznym. Kiedy przeglądamy kolory z palety NCS zwróćmy uwagę obok jakich barw znajduje się kolor, który wpadł nam w oko. Jeśli decydujemy się na szary, a jest on umiejscowiony zaraz za błękitami możemy mieć pewność, że będzie miał w sobie odrobinę niebieskiego pigmentu. Warto też zawsze przyjrzeć się najciemniejszemu odcieniowi na pasku kolorystycznym, z którego wybieramy kolor. To powie nam w jaką stronę dana barwa zmierza.

print-1822209_1280tip2


Zasada trójki i kolorystyczne triki

Wybierając kolory do wnętrza warto, aby trzymać się maksymalnie w obrębie trzech. Możemy wybrać jeden kolor dominujący i dwa uzupełniające, które zastosujemy w dodatkach. Większa ilość barw może wprowadzić optyczny chaos. Tę zasadę możemy przenieść również podczas aranżowania stołu, czy szykowania dekoracji. W doborze odpowiedniej kolorystycznej trójki, warto sięgnąć po wyżej opisane koło barw.

couch-1835923_1280tip3v2

Wybór kolorów do wnętrza może nas przytłoczyć i wydać się trudny. Ileż razy kupujemy gotową farbę w sklepie, a później w domu okazuje się, że to kompletnie nie ten odcień o który nam chodziło. Dlatego mam nadzieję, że opisane wyżej zasady Wam to zadanie choć trochę ułatwią. Wybierając kolory pamiętajmy, że trzeba wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia, nasłonecznienie. Warto korzystać z koła barw, które pomoże nam w zrozumieniu jak kolory wzajemnie na siebie oddziałują. Życzę Wam powodzenia i do napisania!

 

Artykuł Jak łączyć ze sobą kolory we wnętrzu? – Poradnik! pochodzi z serwisu Home on the Hill - blog lifestylowy - wnętrza, inspiracje, kuchnia, DIY.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 389

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra